Raseerija valimine

Traditsioonilise habemeajamisega alustamiseks võib õige raseerija valimine tunduda keeruline ülesanne, kuna raseerijate valik on sarnaselt vahupintslitele üsna suur – igal omad eelised ja tugevused.

Laias laastus saab raseerijad liigitada kahe tunnuse järgi – milline on raseerija pea ja mitmest osast raseerija koosneb.

Avatud kammpeaga raseerijad on naha vastu jõulisemad, aga suudavad kenasti läbida ka paksema habeme. Avatud peaga raseerijad sobivad eelkõige neile, kellel ei ole väga tundlik nahk ning kellel jääb habemeajamiste vahele sageli mitu päeva. Suletud kammpea on nahale õrnem ja algaja jaoks kindlam valik, aga eeldab regulaarsemat raseerimist. Samuti on valikus klassikalise ehk ilma kammita peaga raseerijad, mis sarnanevad oma omadustelt avatud raseerijatele.

Lisaks saab raseerijaid liigitada selle järgi, mitmest osast nad koosnevad ja kuidas käib neil žiletiterade vahetamine. Üheosaline raseerija on reeglina liblikavanemisega – need klassikalise peaga raseerijad on omanäolised ja võimaldavad mugavalt žiletitera vahetada. Kaheosalisel, reeglina twist-raseerijal, saab tera vahetada raseerija käepideme all olevat nuppu keerates. See eraldab tera vahetamiseks käepideme raseerija peast. Kolmeosalise raseerija puhul saab üldiselt tera vahetamiseks keerata käepidet, mis eraldab käepideme, raseerija kammi ja kumera pea. Lisaks on valikus eraldi raseerijad vuntside jaoks ning reguleeritavad raseerijad, kus vilunum kasutaja saab ise teranurka seadistada.

Algaja jaoks on kindlaimaks valikuks tavaline fikseeritud peaga raseerija. Reguleeritavatel raseerijatel on samuti omad eelised, mida paljud mehed hindavad, ent fikseeritud asendis tera puhul ei saa uudishimu võitu ning on võimalik kindlalt omandada ja käe sisse harjutada sobilik haare, õige jõud ja surve, mida nahale rakendada ja õige nurk, mille all raseerida. See kõik võtab pisut aega, kui neis elementides on meisterlikkus saavutatud, saab hakata katsema erinevate omanäolisemate raseerijatega, mis erinevad oma kaalu, pikkuse, tasakaalu, funktsionaalsuse ja käitumise poolest.

Järgmiseks etapiks on oma raseerija jaoks sobiliku žiletitera leidmine. Täna on žiletiterade valik muutunud väga laialdaseks. Siin pole paraku aga võimalik soovitada seda ühte ja õiget. Iga mees leiab endale kõige parema žiletitera katseeksituse meetodil. Kuna igaühe nägu ja karvatugevus on erinev, siis see, mis töötab osadel, ei pruugi teistele sobida kohe üldse. Enamikele meestele sobivad plaatinaga kaetud žiletid, sest nende servad on vastupidavad ja teravad. Enda jaoks õige leidmiseks on parim meetod tellida mitu pakki erinevaid žiletiterasid ning nende sobivust ühekaupa oma näol proovida.

Habemenoa kasutamine on küll traditsioonilise habemeajamise kogemuse ülim tipp, ent kiiremaks ja sujuvamaks üleminekuks kiirraseerimiselt klassikalisele raseerimisele soovitame alustada siiski traditsioonilise kahepoolse raseerijaga ja omandada veidi vilumust, enne kui habemenoaga näo kallale minna. Habemenoa kasutamine on aga suurepäraseks hobiks, eriti sellistele meestele, kes hindavad kõrge kvaliteediga lõikeriistu ja tahavad õppida nende teritamist ja hoonimist (tera sirgendamist). Kui aga vahupintsli ja terava habemenoaga ümberkäimise vilumus on juba omandatud, võib noaga raseerimine olla veelgi nauditavam kogemus ja sammuke edasi traditsioonilise raseerimise maailmas.